drshahab
02 بهمن 1401 - 15:19

امیرعبداللهیان: اروپایی‌ها مواضع‌شان را اصلاح نکنند خروج ایران از NPT متصور است

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اقدام اخیر پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران گفت: اروپایی‌ها بدانند اگر مواضع‌شان را اصلاح نکنند و در مسیر عقلانیت حرکت نکنند، احتمال اینکه ایران از NPT خارج شود متصور است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه در حاشیه جلسه امروز یکشنبه 2 بهمن مجلس شورای اسلامی در واکنش به اقدام اخیر پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار کرد: اروپایی‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این موضوع در اتحادیه اروپا مطرح نشود؛ چرا که مصوبات شورای وزیران اتحادیه اروپا برای خودشان الزام آور است، اما در سطح پارلمان اروپایی آنها برای اینکه یک شو و نمایشی داشته باشند این کار را انجام دادند.

وی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی در راستای اقدام متقابل علیه اروپایی‌ها افزود: طرح مجلس دولت را ملزم می‌کند تا نیروهای نظامی اروپا را به عنوان نیروهای تروریستی و یا ارتش تروریستی قلمداد کند. 

وزیر امور خارجه افزود: این اقدام مجلس یک اقدام مقابله‌ای خواهد بود که در منطقه و در شکل آرایش نیروهای نظامی در منطقه تغییرات عمیق و تاثیرات مهمی خواهد داشت.

امیرعبداللهیان به گفتگوی خود با بورل و رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: آنها به دنبال اجرای این قطعنامه نیستند و این قطعنامه صرفاً بیان احساسات بخشی از نماینگان پارلمان اروپا ولو به صورت احساسی و غیر عقلانی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال خروج ایران از NPT وجود دارد؟ گفت: اگر تعداد اندکی از رهبران سیاسی اروپا که واقعاً هیچ تجربه‌ای در عرصه دیپلماسی ندارند و امروز در راس دستگاه‌های دیپلماسی کشورهای اروپایی قرار گرفته‌اند -از جمله وزیر خارجه آلمان -، در مسیر عقلانیت حرکت نکنند و مواضع خودشان را اصلاح نکنند هر احتمالی متصور است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 990753